 |
 |
|
 |
|
|
|
| par zaļspārnīšiem |
Страницы:
[1]
[2]
[3]
|
elgars-maija
рейтнг: 1/10
| mēs ar draudzeni iegādājmāmies zaļspārnīšu pārīti, klai arī vaikalā viņi izskatījās miilji sakļāvušies un viens otru čubināja, tad tagat viņi ik pa laikam plūcās un šorīt pamaniiju, ka vienam virs knābīša ir noplēsta āda (ieknābts), vai tas ir normāli vai tomēr būtu jānošķir viņus un vai ndrīkst izjaukt šo pārīti un mēģināt salikt kopā citus...
un vai vienā būrī drīkst turēt vairāk kā vienu zaļspārnīti? |
15.09.2008 10:04 | |
| Man ir prieks, ka vēl kādam ir zaļspārnīši.
Taču šķiet ir radusies problēma.
Zaļspārnīšiem otrs nosaukums ir nešķiramie papagailīši, citās valodās, piemēram: angļu love birds- mīlas putniņi, bet franču arī tulkojums ir nešķiramie. Tas daļēji ir radies viņu uzvedības dēļ: mīļi sēž kopā kužina un čubina viens otru. Pie tam šāda čubināšana var būt arī 2 tēviņiem utt. Tādējādi arī viņi viens otru sensori stimulā un aprūpē tās vietas, kuras otram grūti aizsniegt.
Taču mīlestība ir dažāda, ne gluži tā rāmā un mierīgā bet gan kaislīgā un temperimentīgā. Tāpēc gadās, ka pēc mīlīgas kopā sedēšanas gadās, ka mātīte padzen tēviņu un parāda savu raksturu. Parasti tas viss notiek bez savainojumiem. Savainojumu nevajadzētu būt.
Taču pie knābja noplēsta āda ir brīdinājuma zīme. Tas nozīmē, ka putnam ir uzbrukts (ar knābi) un viņš arī pats ir cīnijies pretī ar knābi. Bieži tas notiem starp 2 mātītēm, ja ir viena ligzda vai cīņa par statusu. Dotajā gadījumā es tomēr pēc iespējas ātrāk putnus ieliktu katru savā būrī. Labāk šos putnus kādu brīdi patrurēt atsevišķi, lai noskaidrotu kāds ir iemesls šādai agresīvai uzvedībai. Gadās ka putniņi pamazām viens pie otra pierod.
Parasti ja viens putns apbižo otru, tāpēc ka ir stiprāks, nobriedušāks, pieaugušāks, tad viņa uzbrukuma mērķis ir kājas, izrauj spalvas- t.i. vairāk demonstrē savu pārākumu. Otrs putniņš novērtē stāvokli un pārvietojas uz drošāku vietu- tālāk no apbižotāja- būra otrā pusē un uz apakšējiem zariem. Spēcīgākais putns ieņem dominanto pozīciju.
Sliktāk ir tad, ja dominantais un spēcīgākais putns neliekas mierā un vajā otru- tad šie putni ir jātur atsevišķi.Citādāk no traumām neizbēgt un sekas var būt vēl sliktākas. Vēl ir ļoti svarīgi, lai putnu būris nebūtu pārlieku šaurs- lai arī viņi ir maza izmēra- būrim ir jānodrošina manevrēšanas iespēja- lai otrs varētu aizbēgt, ja nu pirmais nav labā omā. Sārtvaidzīši ir izteikti teritoriāli putniņi- īpaši mātītes. Parasti šādas problēmas uzrodas tieši putnus pārceļot uz maziem būrīšiem.
Te īpaši ir jāpiemetina, ka iegādājoties būrīti- jāņem vērā, ka būrim ir jābūt garākam platumā nevis augstumā. Putns nevar pacelties stāvus gaisā kā helikopteris- viņam ir nepieciešama noteikta slīpa trajektorija lai tiktu no vienas laktiņas uz otru. Augstumā garāki būri ir domāti tādiem "garajiem" putniem kā korellas un rozellas- ar garām astēm. Nešķirajiem ir īsas astītes un viņi ir ļoti darbīgi un aktīvi.
Tāpat gribu piemetināt, ka tik skaistie kupolveidīgie zelta būri ir īsta putnu spīdzināšana, it sevišķi ja būrī ir divi putniņi. Aija
|
15.09.2008 12:10 | |
| Pat tai gadījumā, kad kopā ir 2 mātītes, jābūt kādam iemeslam par ko viņas plēšas- par kādu tēviņu, teritoriju vai ligzdu??...Pie jums eksistē kaut kāds "trigeris"-šīs uzvedības izraisītājs, varbūt tikai hormonu līmenī tas viņus stimulē.
Vienā zooveikalā Jūrmalā bija tāds gadījums, ka vienai mātītei bija noplēsta visa virsdegune un puse pieres, lai arī es brīdināju, ka tā notiks. Taču tikpat labi apbižotā var sapsikoties un pacensties nogalināt otru. Nešķiramie agresijas ziņā ja viņiem uznāk bzdinkšķis- var nogalināt krietni lielāku papagaili, izgraužoties galvā līdz pat smadzenēm.
Mani tikai mulsina kas lika šiem putniem tik ļoti mainīt uzvedību, ja pirms tam viņi bija tik mīlīgi viens pret otru.Vai viņi bija vientulības spiesti kooperēties. Gadās, ka mātītes apvienojas un dzīvo kopā mīlīgi. Taču nav garaantija, ka esot tikai 2 mātītēm viņas obligāti pieņems viena otru, tāpāt gadās arī ka mātīte arī nepieņem pretēja dzimuma pārstāvi.
Vēl var gadīties ka abi papagailīši ir diezgan šerpa rakstura kaut dažādu dzimumu, tad arī var pieļaut "knābju cīņas", lai arī tas ir retāk sastopams.
Aija
|
15.09.2008 12:25 | |
| Vēl par pārīšu šķiršanu.
Pirmkārt- ja šie putniņi tiek dēvēti par pārīti no zooveikalu pārdevējiem, man Jūs ir jāapbēdina, ka mūslaikos pārsvarā zooveikalu pārdevējiem ir krietni ierobežotas zināšanas par viņu "dzīvo preci". Bieži vien viņiem vispār nav nekāda zināšanu bagāža, viņi neorentējas papagaiļu sugās un paveidos, to uzvedības īpatnībās. Visas viņu zināšanas aprobežojas ar graudu maisījumu, pakaišu un kaļķīšu piedāvāšanu, reti kuriem no viņiem pat kāds papagailis ir mājās utt. Bieži vien papagailīši ir ievesti no citām zemēm un pārdevēji nezin patieso dzimumu, radniecību, vecumu utt. papagaiļu, kā nemaz nerunājot par to, kāds ir bijis putnu īpašais gardumiņš, turēšanas vēsture un ēdienkarte pirms tas nonācis veikalā.
Otrkārt- bieži ir tā, ka mīlīgi kopā turās siblingi- vienas ligzdas mazuļi- brālīši un māsiņas- pēc laika var gadīties, ka tieši viņi pieaugot bieži var strīdēties, ja ir radies kāds papildus iemesls.
Šeit pat gribu piebilst, ja būrī ir 2 putniņi- labāk ir ielikt vismaz 2 graudu trauciņus, bet ūdens trauks var būt viens.
Treškārt- tas ka putniņus nedrīkst šķirt ir plaši izplatīts mīts.
Viņu nosaukums- nešķiramie ir radies no tā, ka nevis otrs arī aiziet bojā ja pirmais ir pagalam, bet gan tāpēc, ka brīvībā milzīgos putnu baros, kā viņi dzīvo, 2 papagailīši vienmēr turas kopā un ja pašķiras beidzoties vairošanas sezonai viņi vienalga atgriežas viens pie otra, kad sezona atkal sākas. Kaut kāda iemesla dēļ viņi izvēlas viens otru- un turas kopā kamēr kāds no viņiem pastāv.
Taču ja viņi ir atsevišķos būros- mierīgi viņus var iepazīstināt arī ar citiem iespējamiem partneriem. Varbūt pirmais partneris meitenītei nemaz nav tik ļoti paticis utt.
Jebkurā gadījumā es ieteiktu putniņus uz kādu laiku izšķirt un tad padomāt ko darīt. Ceru ka veiksies turpmāk labāk. Ja vajag padomu zaļspārnīšu jautājumā- man var droši zvanīt uz telefonu 29727414, varbūt būs iespēja kaut ko konkrētāk izdomāt. Tāpat esot Jūrmalā varu klātienē nokonsultēt.
Vēlot veiksmi un nepadoties,
ar cieņu,
Aija
|
15.09.2008 12:52 | |
elgars-maija
рейтнг: 1/10
| hei...paldies Aija prieks kontaktēt ar tik aisrautīgu zaļspārnīšu patiku un entuziasmu...varu teikt, ka ar mani šobrīd ir līdzīgi, ceru ka nenopluks tas..
par mahnu pārīti, liekas ka taa ir bijusi viltus trauksme...
jo šorīt pieceļoties man likaas, ka ka ir noplēsta ādiņa, bet draudzene apskatot cītīgāk secinājas, ka tas ir tikai netiirums, kautkas pielipis pē vannošanās, jo vakar nopirkaam arii vanniņu...
taa kaa viņi mums ir tikai triis dienas un veel taa iisti nav pieraduši ne pie jaunās vietas, ne puie mums tad necenšamies vinjus ņemt roka un peetiit kas un kaa...
šodien pat, kad paarrrados pusdienas, saakumaa bija mieriigi...tad piecas minuutes pabļaustiijaas, palidinaajas pa buuri, biki papleesaas ar knaabiišiem un tad kaa zibens nio skaidraam debesiim, abi9 miiliigi seedeeja uz šūpolītes un viens otru čubinaaja...tik forši tas izskatiijaas...
pagaidaam izskataas ka buus ok, bet nu par pilnīgiem novērojumiem man grūti teikt, kad buus pagaajis ilgaaks laiks, bet nu tavu numuru noteikti patureešu praataa, un domaaju, ka varam turpinaat šeit pat uzturēt sakarus...
Elgars |
15.09.2008 17:16 | |
| Man prieks, ka viss ir noskaidrojies laimīgi!
Taisnību sakot, man nedaudz bija tādas aizdomas, ka putns varētu būt vienkārši sasmērējies...
Dažreiz cilvēki arī uztraucās, kad pamana virs knābīša netīrumus vai slapjumu un izbīstas, ka tās ir iesnas- taču patiesībā putniņš ir tikai padzēries. Dažreiz virsdegune nosmērējas, ja putns ir padzēries no dzirdinātavas- ūdenstrauka, kur "savārījis zupu" no dažādiem zaļumiem un graudiem.Citi nobīstas no šķavām, kad putniņš padzeroties nedaudz "aizrijas".
Man pašai gadījās nesen kļūdīties- gribēju iegādāties veikalā ļoti skaistu zaļspārnīšu papagaili, bet nobijos par viņa veselību- pie acs bija tāda kā kārpa. Pats putniņš izskatījās veselīgs, bet acs jocīga. Pēc pieredzes zinu, ja vismazākās aizdomas par putna veselības stāvokli- es nedrīkstu riskēt ar pārējiem utt. Taču izrādās- bija pielipis ar netīrumiem apklāts grauds.
Faktiski viens no galvenajiem priekiem un pienākumiem šo putniņu turētāju ir- cītīga savu audzēkņu novērošana.
Pagaidām ļaujiet viņiem iejusties savās "mājās". Labāk novērojiet pa gabalu, parunājieties. Ar rokās ņemšanu Jūs viņu pie sevis tā nepieradināsiet...- viņiem ir jāiemācās no sev tuviem cilvēkiem nebaidīties.
P.S. Man arī likās jocīgi, ka uzvedība ir tik krasi mainījusies, pat neloģiska- taču netīrums visu izskaidro. urrā!
Lai arī putniņi ir samērā mazi, laika gaitā viņi prasīs ne mazums laika,uzmanības un pacietības. Tam pretī viņi dod savu īpašo sabiedrību un temperamentīgo mīlestību, pret kuru nu neviens nevar palikt vienaldzīgs...
Vēlot veiksmi un aizrautību Aija
|
16.09.2008 09:24 | |
elgars-maija
рейтнг: 1/10
| nu re...atkal man jauns jautaajums...
mees pei buuriiša pielikām vanni'nu klāt, tad man jautaajums vai to driikst tureet visu laiku vai tomeer jaanjem nost un pamaniiju ka putniņiem no taas vanniņas patiik dzert...
taa kaa noveerojumi liecina ka tomeer vajag katram savu graudu trauciņu bet oriģinaali būrītim ir tikai tikai divi, kur vienā turam graudus, bet otrā ūdentiņu, jautājums, vai driikstu abos bērt graudus lai katram savs, savukārt uudenim iegaadaaties jaunu trauciņu vai viņi dzer no vanniņas??? |
16.09.2008 09:50 | |
| Par vanniņu. Vanniņu var arī turēt ilgāku laiku, tikai jāseko lai tā paliktu tīra- jo kā pamanījāt, putniņiem var iegribēties no tās padzerties. Plus ir tas, ka putniņiem ir jārūpējas par savu apspalvojumu- un mazgāties ir nepieciešams gan lai nomazgātu gružus, gan lai cīnītos ar pārlieku sausā gaisa nodarījumu apspalvojumam, karsto laiku utt. Taču katru dienu gan putniņi tā kā nemazgājas. Tāpat vieniem patīk vairāk mazgāties citiem mazāk. Parasti, kad viens putns izdomā mazgāties arī citiem to var sagribēties. Tas ka putniņš mazgājas ir labs rādītājs.
Taču labāk būtu, ka vanniņu putns tomēr neuzskatītu par dzeramtrauku. Gadās, ka putniņš arī mazgājas dzeramtraukā, ja ir tāda nepieciešamība. Domāju, ka labāk laiku pa laikam vanniņu varielikt, bet dienām tur neatstāt, jo tad sabirs gruži, aizņem lieku telpu...
Par 2 trauciņiem būrītī:
Trauciņu izvietojums ir atkarīgs, ko piedāvā pati būra platība un konstrukcija:
Pirmais variants, kas man nāk prātā - lai ir viens trauciņs barībai, bet otrs dzeramais un tie parasti ir nedaudz virs grīdas, no ārpuses ievietojami.
Ja būris ir liels - korellu, rozellu- es ieteiktu tā arī atstāt, taču papildus ielikt vēl divus barojamos trauciņus, tos novietojot augstāk. Var dažādās vietās, ja kašķīgāki, vai arī ar nelielām atstarpītēm, taču ne zem laktiņām.
Ja būris ir smalkākas konstrukcijas, trauciņi ir iebīdāmi no ārpuses un tie ir viegli attaisāmi un izgrūžami- tad ar tiem ir jāuzmanās- papagaiļi ātri sapratīs kā tos atvērt, ko labāk nepieļaut. Man ir daži tādi būri- esmu sapratusi- labāk šos caurumus "aizstiepļot", lai izvairītos no neparedzētiem negadījumiem. Taču riska faktorus ir jāizvērtē pašam. Ir būru trauciņi ar spēcīgiem klipšiem.
Vēl ir daudz kas atkarīgs, cik papagailis ir drošs savās mājās, zinātkārs- vēlmē visu izpētīt un cik aktīvi vēlas piedalīties savas istabas "apmēbeļošanā". Pārsvarā šādu putniņu trauciņus, kuri ir iekarināmi, mēs vēl nostiprinām ar plastmasas virtuves knaģīšiem- citu risinājumu neesu atradusi.
Vēl variants- abi trauciņi- graudu trauciņi lejā. Bet putniņiem censties iemācīt dzert no stobriņa.
Sākotnējās problēmas- putns var uzreiz nesaprast, ka ūdens ir stobriņā (tad jāpiedāvā 2 varianti- parastais un stobriņš)
Otrs- putniņiem var ne pārāk patikt ēst pa leju. Viņiem patīk iekarināmie trauciņi, jo tie daļēji ari ir ar laktiņas funkciju... Ēdot pa leju putni var daļēji justies nedrošāki. Taču, ja viņi tā rīkoties ir pieraduši, varbūt tas pārāk netraucēs.
Tie ir ieteikumi, ja trauciņi bija lejā...
Ja tie ir būra vidusdaļā tad jāpieliek vēl viens iekaramais graudiem.
Jebkurā gadījumā labāk ir piepirkt vēl kādus iekarināmos trauciņus klāt, kur ielikt un piedāvāt arī kādu citu barību.
Taču- galvenais- pašu būrīti nepārkarināt ar trauciņiem un mantiņām- spēļu- lai putns varētu brīvi kustēties un pārvietoties.
P.S. Pārdošanā arī ir parādījušies trauciņi, kuri ir līdzīgi garenām šālītēm, tikai tādi padārgi- taču tad varētu iztikt ar vienu graudiem.
Aija
|
16.09.2008 13:51 | |
elgars-maija
рейтнг: 1/10
| vanniņa mūsu gadiijumā ir piestiprināta pie buura aarpuses kur durtiņas...un piebirt tur iisti nekas nevar...un ūdeni cenšos mainiit katru riitu, lai tiirs vīņiem
bet pārējais baigi izsmeļoši...
paldies...
bet protams jautājumi rodas vēl un vēl...
tātad, vakar pamaniiju ka putniņi vakarā baigi kasijaas vai tiiriija spalvas...vai viņi to vispār dara un vai viņiem varētu būt kādi parazīti?ja tā, tads kā ar tiem ciinīties?
un vēl ir jautājums, ko labāk ir bērt būra apakšā, šobrīd mums ir skaidas, bet ja putniņš nolaižas semē un tad atkal lidinās aukšā, tas taas skaidas iet normāli pa gaisu!!!
un vēl ir par granti, ko ēst putniņiem...kādā veidā tos dot klāt barībāi vai kā atsevišķi?? |
16.09.2008 16:43 | |
| Vislabāk, ja dzeramo ūdeni maina 2x dienā, kas nav grūti, ņemot vērā, ka Jums ir tikai 2 putniņi- t.i. viens dzeramais trauciņš. (Bet principā pietiek arī ja maina 1x dienā- jāskatās vai ūdens nav piegružots).
Jebkuram dzīvnieciņam un putniņam ir patīkamāk dzert svaigu ūdeni, bet ūdenī, kas stāv visu dienu sabirst gruži, kā arī putniem pašiem patīk mest iekšā graudus,taisa izmirkušu graudu zupu utt. un tā tur atstāj mētājamies. Tādā vidē kaitīgajām baktērijām ir vieglāk rasties un savairoties.
Varu vēl piebilst, ka jāpiegriež vērību arī ūdens temperatūrai. Agrāk lasīju- ka papagaiļiem protams nevar dot ne pārāk aukstu ne karstu. Tur bija teikts, ka labāk dot pavēsu, jo viņiem būs patīkamāk dzert tādu nevis siltu- kas nav pārāk garšīgi un patīkamāk veldzēt slāpes ar remdeni vēsu ūdeni.
Parasti iesaka istabas temperatūrā.
Taču tad es izlasīju, ka tieši nešķiramie ir ļoti jūtīgi uz vēsāku ūdeni un tas var ietekmēt saaukstēšanos, mūsu apstākļos sevišķi ziemā. Tāpēc labāk dot nedaudz pasiltu, kas pēc tam vienalga paliks istabas temperatūrā. Taču ja viņi uzreiz būs izslāpuši un gribēs padzerties svaigu ūdeni, tad nesadzersies daudz auksta ūdens.
Par dzeramā ūdens sastāvu: mums ir sava aka un es ar šo ūdeni neko īpašu nedaru. Taču es nezino ko dara cilvēki, kuri ūdeni izmanto dzīvokļos, lai gan vairums cilvēku ūdeni iegādājas atsevišķi sev, tad tas der arī putnam, ja nav kādu īpašu piemaisījumu.
Ja vanniņa ir iekārta durvīs, tad viņa it kā netraucē- tikai jāpārliecinās vai viņa turas pietiekami stingri- putns viņu nevar izkustināt, paspraukties garām un izbēgt. Lai apkoptu būri vanniņa varētu traucēt. Galvenais, lai viņa nevarētu izraisīt kādu negadījumu, kad saimnieku nav tuvumā. Aija
|
17.09.2008 08:54 | |
Страницы:
[1]
[2]
[3]
|
|
|
 |
|
 |
|
|
 |
|
|
© 2007-2010. www.papagailis.lv. All rights reserved. |
|