Galvenā       Galerija       Forums       Par mums       Linki   
RU  :  LV  
Papagaiļa pirmās adaptācijas dienas Jūsu mājā
autore Alīna Sultanova

Pienācis laimīgais brīdis- Jūs atnesāt savu dārgumu mājās.
Kas jāņem vērā pirmām kārtām? Kā izveidot labas attiecības ar papagaili? Pirmām kārtām šie un citi jautājumi rodas īpašniekiem

Nonākot jaunā vidē un sastopoties ar absolūti sev jauniem cilvēkiem putns piedzīvo stresu- tādēļ Jums jāiekārto papagailis maksimāli ērti, kā arī jādod laiks adoptācijai.
Novietojiet būrīti ar putnu tai istabas daļā , kur Jūs vismazāk staigājat, tomēr no kuras putniņš var novērot Jūs un visu istabā notiekošo. Apklājiet aizmugurējo būra sienu , piemēram, ar pledu, lai viņš justos drošībā, un pacenšaties uz dažām dienām likt viņu mierā.
Tuvojoties būrītim, lai būri iztīrītu vai pabarotu putnu, neskatieties uz papagaili, bet tieši pretēji, ar visu savu izskatu Jums jāparāda, ka viņu nemanāt, vai arī ka viņš Jūs neinteresē.

Pēc pāris nedēļām var izlaist putniņu izstaipīt spārniņus. Vislabāk to darīt no rīta pirms putns ir pabrokastojis.
Iepriekšējā vakarā izņemiet visu ēdienu no būra, bet no rīta brokastu vietā izlaidiet putniņu palidot ārpus būra (bads ir laba motivācija putnam atgriezties būrītī paēst).

Pirms izlaidiet putniņu no būrīša obligāti nodrošiniet viņai Drošību Jūsu mājās!

Kas var kļūt potenciāli bīstams Jūsu putnam

1. Atvērti logi bez tīkliņiem (režģīšiem) priekšā
2. Logi bez aizkariem
3. Spoguļi (putns var stipri sasisties pret spoguli)
4. Indīgi istabas augi
5. Trauki, tilpnes ar ūdeni (tualetes pods, karafes ar šķidrumu, vāzes ar puķēm)
6. Pārtikas produkti pieejamās vietās (konfektes, cepumi, sviests utt..)
7. Vadi zem sprieguma
8. Bildes ar indīgu krāsu
9. Aizkari, kuros var sapīties
10. Citi mājdzīvnieki

Uzmanīgi sekojiet atvērtām durvīm un dažādām šķirbām. Ar durvīm var saspiest papagaili, bet ielīdis kādā šaurā šķirbā, viņš var tur arī iesprūst.

Pēc tam, kad Jūsu papagailis ir pietiekami izlidojies, ieberiet ēdienu būrīša trauciņā. Dariet to putnam redzot un putns daudz nedomājot atgriezīsies būrītī. Ja papagailis uzreiz neatgriežas būrītī, vienkārši pagaidiet, pirmajā reizē tā var notikt.

Kā sākt saskarsmi ar papagaiļiem?

Dažreiz papagaiļu īpašnieki uzdod man jautājumus: „Vai viņš tāds mežonīgs arī paliks?” vai „man zooveikalā pateica, ka esmu nokavējis brīdi pirmajās dienās un tagad papagailis nekad nenāks uz rokām”.

Uz ko es vienmēr atbildu – PILNĪGAS MUĻĶĪBAS!

Nekādā gadījumā nedrīkst, un īpaši pirmajās dienās, noķert (ņemt) putnu rokās, ietīstīt dvielī, ļoti cieši pietuvoties būrim un klusējot novērot putnu līdzīgi plēsējam. Visas darbības izsauks putnā paniskas bailes un labākajā gadījumā, putns vienmēr Jūs baidīsies, bet sliktākajā, nomirs tieši Jūsu rokās.

Ja Jūsu audzēknis baidās no cilvēka, tad nešaubīgi, paies daudz lielāks laiks līdz tam brīdim, kad putns sāks Jums uzticēties, kā tas būtu adoptācijā ar pieradinātu papagaili. Nezaudējiet cerības, pat ar pavisam mežonīgiem papagaiļiem, pareizi apejoties, tos var pieradināt.

Sākotnēji vienkārši sarunājieties ar putnu, netuvojoties būrim, palieliet viņu, pastāstiet viņai cik viņa ir skaista.
Nākošais etaps ir robežas noteikšana, līdz kurai putns mierīgi, bez panikas Jūs pielaiž savā tuvumā. Lēnām pietuvojieties būrītim un sekojiet putna uzvedībai, kolīdz viņš sāk nervozēt (ātri skraidīt pa laktiņu, atliekt spārnus atpakaļ, nervozi trokšņot) apstājieties, tad pakāpieties soli atpakaļ – tā arī būs ieturamā robeža. Stāvot šai vietā, parunājiet ar putnu, lai tā nomierinās. Ar katru nodarbību samaziniet šo attālumu un drīz Jūs varēsiet mierīgi, neradot putnā stresu, pilnībā pietuvoties būrim.

Vēlāk mēs jau varam piedāvāt putnam gardumus no savām rokām un iemācīt rāpties pa rokām. Par to sīkāk var izlasīt Igora Maskina rakstā Bāzes komandas „uz priekšu” un „atpakaļ”

Aijas Švalbes tulkojums
Raksti

www.zoopreces.lv
© 2007-2010. www.papagailis.lv. All rights reserved.