Galvenā       Galerija       Forums       Par mums       Linki   
RU  :  LV  
Nimfas papagaiļu pavairošana

Nimfas papagailis – Nymphicus holandicus



Lai iegūtu papagaiļiem pēcnācējus, vajadzētu iegaumēt diezgan daudz faktu. Tas ir diezgan grūts un atbildīgs lēmums – pavairot papagaiļus, jo putni dzīvojot nebrīvē bez cilvēku palīdzības nav spējīgi radīt veselus pēcnācējus. Vajadzētu ņemt vērā to, ka ne visi papagaiļi ir derīgi pārošanai.

Iesākumā vajadzētu piemeklēt atbilstošus putnus, kas nav jaunāki par 20 mēnešiem. Jaunākas mātītes var pie šīs lielās slodzes neizdzīvot, jo viņu organisms nav gatavs pēcnācēju radīšanai. Lieki atgādināt, bet tomēr – barošanai šai laikā jābūt īpaši kvalitatīvai. Korellas ir ļoti jūtīgas pret gaismu, tāpēc lielākā daļa putnu sāk pāroties pavasarī (izņemot ja tie dzīvo pie mākslīga apgaismojuma). Par labu pāri var uzskatīt putnus, kas viens otram bužina spalvas, tēviņš pastiprināti baro mātīti, vadā to pa būri, un velta tai ļoti daudz uzmanības.

Ļoti svarīgi ir zināt vai jūsu papagaiļi nesastāv tuvā radniecībā. Ja tas tā ir, tad cerību uz veseliem pēcnācējiem var atmest. Šādi veidotiem papagaiļu pāriem pēcnācēji slimo ar visādām slimībām – gan iekšējo orgānu, gan kaulu deformācijām.
Ligzdu korellām labāk stiprināt būrim no ārpuses, jo savādāk tā tiks sagrauzta. Ligzdai jābūt kārtīgi nostiprinātai, jo kad putnēni izšķiļas jārēķinās ar daudz lielāku svaru ligzdā.
Mātīte ligzdā izdēj 4 – 6 olas. Katra ola tiek izdēta ar 1 – 2 dienas intervālu. Parasti izsēdēt olas tā sāk pēc 2 olu izdēšanas, dažreiz arī vēlāk. Dažreiz gadās, ka ola mātītei iesprūst, tad jādodas pie veterinārārsta, kas olu izņems. Pieredzējuši audzētāji to var izdarīt paši. Olas izsēž abi vecāki kā mātīte tā tēviņš. Dažos pāros mātīte sēd uz olām pa nakti, tēviņš pa dienu, citos tas notiek otrādi. Man viens korellas pāris olas izsēdēja divatā. Būrī vajadzētu atrasties vaļējam, iekarināmam dzērienu traukam nevis piltuvveidīgam. Ja telpā ir sauss gaiss mātīte sevi saslapina , un nes ūdeni ligzdā samitrināt olas. Ja būrī ievietots piltuvveidīgs dzēriena trauks, mātīte nevar sevi saslapināt.
Putnēni šķiļas 19 – 21 dienā.

Šķiļas ar tādu pašu intervālu, kā dētas olas. Šajā laikā ligzdā nevajadzētu skatīties, jo dažreiz pat visdrošākie pāri paliek agresīvi.
Cilvēka lūkošanos ligzdā putni uztver kā apdraudējumu, šā iemesla dēļ tie putnēnus var nosist. Ja ļoti interesē, kas notiek ligzdā, tai var pievienot mazu video novērošanas kameru. Tā jūs varēsiet sekot līdzi interesantai putnēnu attīstībai. Vērot, kā vecāki tos apčubina, baro, tīra ligzdu.
Putnēni no ligzdas izlido 5 – 6 nedēļā. Vecāki tos baro vēl 4 – 6 nedēļas. Jaunie papagailēni parasti naktīs iet gulēt ligzdā, bet pa dienu var novērot, kā vecāki tos apmāca visādām papagaiļu gudrībām.

autore Ineta Krilova

Raksti

www.zoopreces.lv
© 2007-2010. www.papagailis.lv. All rights reserved.