Galvenā       Galerija       Forums       Par mums       Linki   
RU  :  LV  
Papagaiļu sugas

Papagaiļi tiek uzskatīti par visgudrākajiem putniem, piemēram, tie ātri iemācās izrunāt dažādas frāzes, izpildīt dažādus trikus. Šā iemesla dēļ tie iekarojuši daudzu cilvēku sirdis. Cilvēka aizraušanās ar papagaiļiem ir negatīvi ietekmējusi to dzīvošanu brīvībā, no zināmajām 350 papagaiļu sugām, 95 ir ļoti retas un apdraudētas. Tāpēc daudzu papagaiļu sugas aizsargā likums.
Papagaiļu pāri parasti paliek kopā uz mūžu. Ja kāds no partneriem aiziet bojā, otrs putns var nomirt no skumjām. Pārošanās periodā papagaiļi viens otru tīra, baro un velta ļoti daudz uzmanības savam partnerim. Pārošanās laikā var novērot ļoti skaistas papagaiļu tēviņu dejas. Šo putnu pārošanās rituāli ir ļoti atšķirīgi.

ARA

Šie tropu putni ar spēcīgo knābi skaitās vislielākie papagaiļu dzimtas pārstāvji. Putna garumu lielākoties aizņem aste. Ir izzinātas apmēram 16 šķirņu aras. Aras apdzīvo lielākoties Centrālameriku, Dienvidameriku.
Kā mazāko no aras veidiem varētu minēt Sarkanplecu aru (ara nobilis) tās garums 30 cm, kā lielāko Hiacinšu aru (andorhynchus hyacinthinus) kuras garums sasniedz 105 cm. Aras dzīves ilgums ir apmēram 80 gadu.
Vairošanās laikā mātīte izdēj 2 – 3 olas. Inkubācija ilgst 21 – 25 dienas. Putnēni izlido ap 7 nedēļu (mazajām arām), 13 nedēļu (lielajām arām).

AMAZONE

Amazones apdzīvo Centrālamerikas, Dienvidamerikas tropiskos mežus. Ir zināmas 26 amazoņu šķirnes un daudz to paveidu. Amazonēm dominējošā ir zaļā krāsa, kuru papildina visdažādāko krāsu variācijas.
Amazones papagaiļu garums svārstās no 25 – 48 cm. Mazākā no amazonēm ir Melnknābju amazone (amazona agilis) tās garums 25 cm, un lielākā ir 48 cm garā Imperatora amazone (amazona imperialis).
Vairošanās laikā mātītes izdēj 2 - 4 olas. Inkubācija ilgst apm. 29 dienas. Putnēni izlido 9 – 10 nedēļā.

ĀFRIKAS PELĒKAIS PAPAGAILIS jeb ŽAKO
Šie papagaiļi ir sastopami lielākajā Centrālāfrikas daļā. Putna izmērs sasniedz pat 40 cm garumu. Ir zināmi 2 žako veidi. Žako papagailis ir pelēkā krāsā, bet ir arī sastopami putni, kuriem uz krūtīm ir sarkanās krāsas piejaukums. Citiem žako pāri vēderam ir sarkanas krāsa josla. Tāpat ir sastopami šie papagaiļi ar sarkaniem spārniem, kā arī sniegbaltā krāsā. Šādi eksenplāri ir ļoti reti, un to cenas ir ļoti augstas.
Vairošanās laikā mātīte izdēj 2 – 3 olas. Mātīte perē viena. Inkubācijas periods ilgst 30 dienas. Putnēni izlido 3 mēnešu vecumā.

KAKADU
Šie papagaiļi apdzīvo Austrāliju, Indonēziju, Jaungvineju. Kakadu ir ļoti enerģiski un skaļi putni. Šos papagaiļus rotā skaisti cekuli. Kakadu garums 30 – 60 cm. K ā mazākais šo šķirņu pārstāvis ir Gofinas kakadu (cacatua goffini) tā lielums 28 -30 cm. Lielākais ir Palmas kakadu (probosciger aterrimus) tā garums 60 – 75 cm.
Vairošanās laikā mātītes izdēj 2 – 4 olas. Inkubācija ilgst 25 – 29 dienas. Putnēni izlido 8 – 11 nedēļā.

KORELLA
Šie putni plaši apdzīvo Austrālijas teritoriju. Papagaiļu garums 32 cm. Šie putni ieguvuši savu popularitāti sava nosvērtā rakstura dēļ. Ja šos putnus pareizi baro, mājas apstākļos tie nodzīvo apmēram 20 gadus.
Vairošanās periodā mātīte izdēj 3 – 7 olas. Inkubācija ilgst 21 dienu. Putnēnus perē abi vecāki. Ir sastopamas ļoti daudz krāsu variācijas, tīri baltas un dzeltenas korellas.

VIĻŅOTAIS PAPAGAILIS
Šie papagaiļi apdzīvo lielāko Austrālijas daļu. Putna lielums svārstās no 15 līdz 22 cm.Ir sastopamas ļoti daudz krāsu variācijas. Savvaļas putni ir zāles zaļā krāsā. Galvas lielāko daļu klāj dzelteni zaļa krāsa. Uz katras spalvas ir melna svītra. Šo papagaiļu dzimumu viegli atšķirt pēc vaskādiņas – tēviņiem tā ir izteikti zilā krāsā, mātītēm – bāla līdz brūnai krāsai.
Vairošanās laikā mātīte izdēj 4 – 6 olas. Inkubācija ilgst 18 dienas. Putnēni izlido 32 – 35 dienā.

NEŠĶIRAMAIS PAPAGAILIS
Lielākoties apdzīvo Dienvidāfriku.
Putniņa nosaukums – Agapornis, sastāv no sengrieķu vārdiem „mīlestība” un „putns”, kas apzīmē lielo pieķeršanos starp pāriem. Papagailīša izmērs 12 – 16 cm. Ir sastopami zaļi, zili, balti, dzelteni šo šķirņu pārstāvji.
Pāris, kuram sācies vairošanās periods, ir jānošķir no citiem sugasbrāļiem, jo šajā laikā tie kļūst ļoti agresīvi, kas citus putnus var novest līdz nāvei.
Vairošanās periodā mātīte izdēj (atkarībā no papagaiļu paveida) 3 – 6 olas. Inkubācija ilgst 20 – 24 dienas. Putnēni izlido 5 – 8 nedēļā.

KRĀMERA PAPAGAILIS
Apdzīvo Āziju, Indiju un daļu Āfrikas. Putna izmērs ap 40 cm. Parasti ir sastopami putni zaļā krāsā, bet ir arī dzelteno un zilo krāsu pārstāvji.. Ir daudz šo šķirņu paveidi.
Šos putnus vēlams turēt voljēros vai lielos būros. Tēviņiem ap kaklu 3 dzīves gadā parādās melna lentīte.
Vairošanās periodā mātīte izdēj 3 – 4 olas. Inkubācija ilgst 23 dienas. Putnēni izlido sestajā nedēļā.

JAUNZĒLANDES SARKANPIERES PAPAGAILIS
Šie putni apdzīvo Jaunzēlandi. Putna garums 23 – 27 cm. Putns ir zāles zaļā krāsā, bet ir arī sastopamas dažādas krāsu variācijas.
Reizēm šie putni ir izjutuši lielas grūtības dzīvojot dabiskajā vidē. 20 gs. 50 gados Jaunzēlandē tie tika pavairoti . Jaunie putnēni tika palaisti brīvībā, lai šī šķirne saglabātos. Šodien tiek uzskatīts, ka šo papagaiļu šķirni nekas neapdraud.
Vairošanās laikā mātīte izdēj 4 – 8 olas. Inkubācija ilgst 19 dienas. Putnēni izlido 25 – 35 dienā.

ROZELLA
Apdzīvo Dienvidaustrāliju un Tasmāniju. Ir ļoti daudz šo papagaiļu paveidu. Garums šiem putniem svārstās 28 – 35cm. Abiem dzimumiem ir vienādas krāsas. Rozellas ne vienmēr var veiksmīgi atlasīt pa pāriem, jo mātītes mēdz būt tumšākas un lielākas par tēviņiem. Putns diezgan slikti pacieš mitrumu, tāpēc gaisam vajadzētu būt sausākam nekā citiem papagaiļiem.
Vairošanās periodā mātīte izdēj 4 – 7 olas. Inkubācija ilgst 21 dienu (šo putnu suga bieži neizperē olas). Putnēni izlido pēc 4 – 4,5 nedēļām.

SENEGĀLAS PAPAGAILIS
Šie putni apdzīvo Rietumāfrikas, Dienvidāfrikas mežu masīvus. Šie papagaiļi lauksaimniekiem rada īstas galvassāpes, jo barojas no to laukiem izpostot ražu. Ir izzināti trīs šo papagaiļu paveidi. Ļoti skaidri iemācās izrunāt vārdus, tāpēc ieguvuši diezgan lielu popularitāti cilvēku vidū.
Vairošanās laikā mātīte izdēj 3 – 5 olas. Inkubācija ilgst 21 dienu. Putnēni izlido pēc pāris mēnešiem.

autore Ineta Krilova

Raksti

www.zoopreces.lv
© 2007-2010. www.papagailis.lv. All rights reserved.