Galvenā       Galerija       Forums       Par mums       Linki   
RU  :  LV  
Bāzes komandas „uz priekšu” un „atpakaļ”
autors Igors Maskins

Bāzes komandu apmācību papgailim, kā arī viņa pieradināšanu, jāsāk ar komandām „uz priekšu” un „atpakaļ.” Uzreiz jāatzīmē, ka minētās komandas nenosaka virzienu telpā, bet tuvošanos un attālināšanos no saimnieka, kurš paliek par putna pasaules centru uz audzināšanas seansa laiku.
Pieņemsim, ka Jūs atradāt, kāds atalgojums papagailim patīk. Putns nesaņem šo kārumu ārpus audzināšanas seansa laika un labprāt ņem to no Jūsu rokas.
Apmācības vietu izvēlas atkarīgi no papagaiļa pieradinātības. Lielāko tiesu gadījumos apmācību jāsāk speciālajā istabā (ne tur, kur dzīvo putns). Papagailis sēž treniņstendā, bet ne uz būrīša, kurā viņš dzīvo. Ir gadījumi kad papagailis atsakās iziet no būrīša. Jūs variet izmantot šo situāciju papagaiļa pieradināšanas sākumstadijā.
Atcerieties, ka putns cenšas:
--pāriet no mazpazīstamā priekšmeta uz vairāk pazīstamo
--pāriet no zemākas laktas uz augstāko
--izvēlas stabilāku balstu
Ir ieteicams iemācīt papagaili kāpt uz kocina, kuru Jūs turiet rokā, pirms paņiemsiet viņu uz rokas. Pirms kāpt uz jebkura balsta, papagailis ar knābi pārbauda to.Īpašnieki bez pieredzes uzskata, ka papagailis grib iekniebt rokā un intuitīvi parauj sāņus. Putni, kuri ir noķerti dabā, baidās no rokām pēc pārdzivotā traumatiskā šoka. Ja Jūs izmantosiet minēto apmācības metodi, iesakām brīvo kociņa galu atbalstīt uz laktas, kur sēž papagailis. Pirmkārt, Jums būs grūti noturēt kociņu ar papagaili, bet stabilitātei ir ļoti svarīga loma apmācības sākumā. Otrkārt, tādā veidā papagailimbūs vieglāk pāriet no laktas uz kociņa.
Jebkurā gadījumā, pareizi audzinātam putnam pēc pirmā pieprasījuma jākāpj uz rokas vai uz kociņa, kuru Jūs turiet rokā. Tādu rezultātu var saniegt plānoti trenējot putnu diezgan ilgu laiku. Apmācot dzīvniekus nekad nevajag steigties. Steidzīga un nemierīga darbība ir raksturīga indivīdam, kurš pirmais kļūst par plēsoņa upuri. Papagailis instinktīvi izvairās no cilvēka ar nervozām un steidzīgām kustībām.
Esiet piesardzīgi apmācības priekšmetu izvēlē! Lieliskajā Grega Glendella rakstā saitā Papagaiļi un Papagailīši piedāvā izmantot krēslus, kā treniņu stendus. Tas ir iespējams, bet ne priekš visiem. Jūs variet iemācīt putnam nesēsties uz dažādiem priekšmetiem dzīvoklī, bet iemācīt viņam negrauzt to priekšmetu, uz kura viņš sēž, praktiski nav iespējams. Tādēļ, ja Jums nav speciāla krēsla, kurš ir paredzēts putna apmācībām, praktiskāk ir nopirkt vai uzkonstruēt vieglu paliktni.
Lai iemācītu papagailim komandu „uz priekšu”, parādiet viņam kārumu, kuru Jūs turiet pirkstos. Sakiet „uz priekšu”. Kad papagailis iemācīsies momentāli pieiet un paņemt kārumu, lēnām nolieciet otru roku vai kociņu starp putnu un kārumu. Rokai, uz kuru kāps putns, jābūt savilktai dūrē.Var piedāvāt putnam delnas malu,piespiežot lielo pirkstu. Pirmajos etapos jāatbalsta jebkuru mēģinājumu pietuvoties Jums. Ja putns apstājas tajā brīdī, kad viņš pieskārās Jūsu rokai, maigi piespiediet uz krūtiņas apakšējo daļu, lai viņš turpinātu kustību. Ja putns aizlidoja vai pazaudēja līdzsvaru, ļaujiet viņamnomierināties. Pēc tam atkārtojiet uzdevumu tur, kur atrodas papagailis. Nemēģiniet uzreiz atgriezt papagaili uz kociņa. Varbūt jaunajā vietā viņš labprātāk izpildīs komandu. Kad putns ir paņēmis kārumu un grib aiziet, dodiet viņam komandu „atpakaļ”. Nevajag mēģināt aizturēt papagaili.
Var rasties situācija, kad papagailis negrib atgriezties uz kociņa. Novietojiet putnu tā, lai kociņš atrastos starp viņu un Jūsu plecu. Pārvietojoties uz Jūsu pusi, viņš uzkāps uz kociņa. Dodiet viņam komandu „atpakaļ” un lēnām paņemiet roku projām.
Komandu „uz priekšu” un „atpakaļ” izpildi vajag iemācīt papagailim līdz automātismam, paliekot spēļu rāmjos. Putnam jāizpilda minētas komandas jebkurā vietā un bez liekas atkārtošanas vai balss paaugstināšanas. Nekādā gadījumā nesāciet apmācību citām komandām, kamēr nebūs sasniegti panākumi minēto komandu izpildē. Gribētos atkārtot, ka steiga var nodarīt kaitējumus gan apmācības procesam, gan Jūsu attiecībām ar papagaili.
Komandas „drīkst” un „nedrīkst”
Kad papagailis ir iemācijies komandas „uz priekšu” un „atpakaļ” var turpināt apmācības vispārējām komandām. Vissvarīgākās no tām ir „drīkst” un „nedrīkst”.
Diemžēl, šobrīd nav vienotas koncepcijas par šo komandu izmantošanu. Dažreiz var izlasīt, ka minētas komandas ir nepieciešamas hierarhijas noteikšanai. Apmācot papagaili, saimnieks vēlas panākt pilnu putna atkarību lēmumu pieņemšanā. Mūsu skatījumā tas nav pieņemams papagaiļiem. Pirmkārt, hierarhijas un dominantes jēdziens šiem putniem stipri atšķiras no analoģiskiem jēdzieniem citu plēsoņu grupā, ja vispār eksistē. Otrkārt, pārmērīga putna atkarība no saimnieka var ietekmēt papagaiļa psiholoģisko stāvokli. Tomēr minētas komandas var būt noderīgas tādās dzīves situācijās, kā neadekvāta agresivitāte, pārlieka uzmanības meklēšana un t.t. Vajadzētu atcerēties, ka papagailim jābūt izvēles iespējai ikdienas dzīvē. Piemēram, lai izvairītos no nevēlamām uzvedības problēmām, papagailim ir jāzin, ka sasniegt vēlamo var izdarot pieņiemamu rīcību.
Piemēram, papagailis grib piesaistīt saimnieka uzmanību. Nav pieņemams, ja viņš sāk kliegt vai izmest barību no barotavas. Bet ja mēs neesam iemācījuši viņam alternatīvu uzvedību (saukt Jūs vārdā, skaisti svilpot un t.t.), putnam praktiski nav izvēles, un viņš atkal un atkal atkārtos aizliegtus paņēmienus, kaut Jūs viņu sodīsiet.
Cits piemērs --- pieradums grauzt mantas. Minētā uzvedība ir neatņemama sastāvdaļa papagaiļa dzīvē brīvajā dabā. Pārmācīt viņu nav iespējams! Bet mēs varam kontrolēt tādas uzvedības sekas, iemācot putnam grauzt „pareizas” mantas, kuras viņam vienmēr ir pieejamas. Atzīmēsim, ka dresūrai šinī gadījumā nav nozīmes. Ja Jūs neesiet blakus, bīstamas un vērtīgas mantas putnam nevar būt pieejamas.
Komandu „nedrīkst” izmanto tādos gadījumos, kad papagailis izdara vai mēģina izdarīt neatļautu rīcību. Lai pareizi izmantotu minēto komandu, vajag precīzi noteikt šīs komandas nozīmi priekš Jums. Komanda nozīmē: „Ko tu nedarītu šajā brīdī, izbeidz nekavējoties!”
Ļoti svarīgi atalgot papagaili par minētas komandas izpildi. Tas ir, ja Jūs pamanījāt, ka putns grauž Jūsu iemīļoto grāmatu un pēc komandas momentāli pārtrauc to darīt, viņš ir jāatalgo par paklausību. Cik Jums nebūtu žēl sabojātas mantas, nav vērts lasīt putnam morāli ( koncepcija, kuru viņš diez vai sapratīs). Papagailis lieliski atcerēsies divkāršu baudu: pirmkārt, labi pavadītu laiku, otrkārt, saimnieka īpašu uzmanību ( tas ir viens no variantiem, kā Jūsu papagailis uzņem doto situāciju). Ja papagailis neklausa, Jūs variet izdarīt vieglu un negaidītu kustību, kura piesaistīs viņa uzmanību. Lai paskatītos uz Jums, papagailim būs jāpārtraus nevēlamu rīcību. Dotajā brīdī putnu vajag uzslavēt un atalgot. Nekādā gadījumā nedariet plašas un straujas kustības. Ja Jūs nobaidīsiet papagaili, viņš var neadekvāti noreaģēt un pat uzbrukt Jums.
Papagaiļi ir ziņkārīgi un vērīgi putni. Pietiek ar nepierastu skaņu vai kustību lai piesaistītu viņu uzmanību.
Ārkārtas gadījumā Jūs variet izmantot priekšmetu, kurš papagailim nepatīk. Piemēram, parādīt no tālienes dvieli, pateikt komandu „nedrīkst”. Bet parastā situācijā, ja Jūs neaizmirsāt atalgot putnu par izpildīto komandu, tāda rīcība nebūs vajadzīga.
Komanda „drīkst” ir pretēja komandai „nedrīkst”. Minēto komandu Jūs dodiet papagailim ja redziet ka viņš grib veikt tādu rīcību, pret kuru Jūs neiebilstat.
Atalgot par šo rīcību nav vajadzības, tāpēc ka pati rīcība būs atalgojuma aizvietojums.
Daži iesaka izmantot komandu „drīkst” jebkurā gadījumā, kad putns veic iniciatīvu Jūsu klātbūtnē, īpaši ja tas ir saistīts ar Jūsu saskarsmi ar papagaili. Mūsu skatījumā, tam nav vajadzības. Izmantojiet minēto komandu uz papagaiļa rīcību, kura dažreiz ir atļauta un dažreiz nē. Piemēram, ja papagailis vēlas atlidot pie Jums. Atkarībā no vēlēšanās Jūs variet dot komandu „drīkst”, „nedrīkst” vai „apstājies”(šī komanda ir domāta tiem papagaiļiem, kas lido).
Apmācot papagaili vispārējām komandām, pieņiem ka viņiem eksistē abstraktā domāšana. Tāpēc derētu parunāt par papagaiļu iedvesmu. Nevar būt nekādu šaubu, ka putns krietni ātrāk un precīzāk izpilda komandas, ja saimnieks ir pilnībā sakoncentrējies uz papagaiļa un viņa mentālo tēlu, un zin, ko grib panākt. Kā var izskaidrot šo fenomenu (telepātija, neapzināti žesti un t.t.), bet ir ļoti svarīgi iemācīties pareizi viņu izmantot.

Autors: Igors Maskins
Papagaiļu skola

Raksti

www.zoopreces.lv
© 2007-2010. www.papagailis.lv. All rights reserved.